Za oknami zrobiło się biało i zimno. Jednak my się zimy nie boimy. Wiemy, że należy się ciepło ubrać, zjadać warzywa i owoce i dużo ćwiczyć. Dzisiaj właśnie trochę poćwiczymy. Zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnej zabawy.

  1. „Goście w karmniku” – dziecko swobodnie biega trzymając dłonie na ramionach – to skrzydełka ptaka. Na hasło „Goście w karmniku” – dziecko wykonuje przysiad i stuka palcami o podłogę. Na hasło „Ptaki szukają jedzenia” – dziecko biega jak na początku zabawy. Zabawę należy powtórzyć kilka razy.
  2. „Kto stuka do okienka?” – dziecko stoi trzymając krążek na głowie (może to być niewielka książka, papierowy talerzyk itp.). Na hasło „Zamykają i otwierają okienko” dziecko zbliża do siebie łokcie z przodu, zasłaniając twarz, a następnie odwodzi łokcie na zewnątrz. Po chwili maszeruje stukając dłonią w krążek, w rytm marszu. Ćwiczenia wykonujemy naprzemiennie.
  3. „Głodny wróbelek” – dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, przed nim leży krążek ( książka). Unosi ramiona w bok i wykonuje nimi obszerne ruchy w górę i w dół, naśladując machanie skrzydłami. Po chwili układa ręce na kolanach i wykonuje skłon tułowia w przód próbując czołem dotknąć krążka – głodne wróbelki dziobią ziarenka. Ćwiczenia wykonujemy naprzemiennie.
  4. „Gniazdo sikorki” – dziecko – sikorka – podskakuje obunóż dookoła krążka. Na hasło „Sikorki do gniazda” dziecko siada na krążku i wykonuje skręty głowy w prawo i w lewo. Zabawę należy powtórzyć kilka razy.
  5. „Woda dla ptaszków” – dziecko ustawia się w pozycji klęku podpartego, dłonie skierowane palcami do środka. Na hasło „Woda dla ptaszków” – dziecko ugina ręce w łokciach, głową dotykając krążka. Po chwili prostuje ręce. Ćwiczenie należy powtórzyć wielokrotnie.
  6. Dziecko maszeruje przy dowolnej muzyce marszowej lub w rytm wyklaskiwany przez rodzica.

Po zakończonych ćwiczeniach można wziąć plastelinę i spróbować ulepić ptaszka albo karmnik.