Szanowni Państwo,

w związku z tym, że w jednej z grup potwierdzony został przypadek owsicy, bardzo proszę o obserwowanie swoich dzieci i ewentualne powiadomienie nas, gdyby pojawiła się ona u Państwa dziecka.

Owsiki są to ludzkie pasożyty, atakujące wyłącznie człowieka. Bytują głównie w jelicie grubym. Owsica to przypadłość dotykająca głównie dzieci w wieku przedszkolnym, chociaż może dotyczyć także dorosłych.

Ponieważ owsica bardzo łatwo rozprzestrzenia się (jaja owsików znajdować się mogą dosłownie wszędzie; są lekkie, unoszą się w powietrzu, osiadają np. na wdychanym przez człowieka kurzu), w celu zapobiegania zakażeniu się, przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Jeśli zauważymy objawy, takie, jak: uporczywe swędzenie w okolicach odbytu, rozdrażnienie, bóle brzucha i głowy, wskazany jest kontakt z lekarzem i leczenie owsicy zgodnie z jego zaleceniami.

Ze względu na stan pandemii, w naszej placówce zasady przestrzegania higieny osobistej zarówno przez dzieci, jak i przez pracowników przedszkola, są na bieżąco przeze mnie monitorowane i kontrolowane. Z powodu wystąpienia owsicy (na razie jest to jeden potwierdzony przypadek), środki ostrożności zostaną dodatkowo zaostrzone.

Pozdrawiam Państwa serdecznie,

Beata Krakowska